Note: The Deseret News picks Mr. Baseball and the MVPs, but the remainder of the all-state teams are based on coaches votes.

Mr. Baseball

Colton Shaver, Jordan, C/P, Sr.

Committed to BYU, .478 BA, .627 OBP, 14 2B, 12 HR, 33 BB, 39 RBI, 6-1 record

5A MVP

Easton Walker, Pleasant Grove, SS/P, Jr.

9-0 record, 0.97 ERA, .415 BA, 9 2B, 16 RBI, 40 runs

5A First Team

Joe Barlow, Riverton, C/P, Sr. — .330 BA, 22 RBI

5A First Team

Jake Boyd, Copper Hills, 2B, Sr. — 8 2B, 7 3B, .980 fielding %

5A First Team

Hunter Christensen, Lone Peak, SS, Sr. — .406 BA, 11 2B, 6 HR, 25 runs, .708 SLG

5A First Team

Dylan Cooley, Cottonwood, 1B, Sr. — .456 BA, 12 2B, 2 3B, 23 RBI

5A First Team

Jake Davison, Taylorsville, C, Sr. — .472 BA, .539 OBP, outstanding defensive catcher

5A First Team

Morgan Gomez, Jordan, P, Sr. — 10-2 record, 1.81 ERA

5A First Team

Caleb Harrop, Layton, P, Sr. — 9-1 record, 2.53 ERA, .332 BA

5A First Team

Payton Henry, Pleasant Grove, C/P, So. — .391 BA, 6 2B, 5 HR, 34 RBI, .582 SLG

5A First Team

Mason Krueger, Jordan, UT, Sr. — .416 BA, 9 2B, 47 hits, 24 RBI

5A First Team

Grant Lyman, Lone Peak, UT, Sr. — .386 BA, 11 2B, 2 HR, 20 RBI, 5-2 record

5A First Team

Quentin Marcelin, Layton, OF, Sr. — .385 BA, 14 2B, 19 RBI

5A First Team

Trevor Peterson, Riverton, SS, Sr. — .423 BA, 15 2B

5A First Team

Austin Pitcher, American Fork, P, Sr. — 7-1 record, .393 BA, 8 2B

5A First Team

Tyler Zupon, Bingham, C, Jr. — .381 BA, 10 2B, 4 HR, 41 hits, 31 RBI

5A Second Team

Jake Atkinson, Cottonwood, C, Sr.

Connor Blaisdell, Davis, P/1B, Sr.

Bronson Butcher, Westlake, C, Sr.

Craig Brailsford, American Fork, Sr.

Kade Cloward, Bingham, IF, Jr.

Brayden Cox, Pleasant Grove, OF, Sr.

Jacob Dirkson, Jordan, P, Sr.

Ben Eldredge, Pleasant Grove, 2B/P, Jr.

Isaac Evans, Viewmont, 1B/P, Sr.

Austin Florez, Bingham, IF/P, Sr.

Nate Gardner, Cottonwood, OF, Sr.

Chandler Goeckeritz, Lone Peak, OF, Jr.

Andrew Goodfellow, Cottonwood, OF, Sr.

Caden Hardcastle, Copper Hills, P, Sr.

Cale Hathaway, Jordan, OF, Sr.

Mason Hayes, Jordan, 1B, Sr.

Brady Jewell, Layton, C, Sr.

Chipper Lucero, Alta, C, Sr.

T.J. Orchard, Brighton, IF/P, Sr.

Jade Smoot, Pleasant Grove , OF/P, Sr.

Jordan West, Taylorsville, P, Sr.

Rusty Wilbert, Layton, OF, Sr.

5A Honorable Mention

Mason Abrath, West, P/SS, Sr.

Kenneth Atwood, Taylorsville, IF/P, Sr.

Andrew Bartholomew, American Fork, Sr.

Jayden Berensen, Layton, P, Sr.

Brody Blackhurst, Pleasant Grove, 1B/P, Sr.

Cody Brumley, Copper Hills, C, Sr.

Martin Chagnovich, Cottonwood, SS, Sr.

Braden Debenedictis, Taylorsville, IF/P, So.

Koy Dibb, American Fork, Sr.

Cole Fivecoat, Taylorsville, P, So.

TJ Francis, Herriman, SS/P, Sr.

Tevita Garber, Cottonwood, P, Jr.

Sean Keating, Bingham, P/IF, So.

Sterling Larsen, Lone Peak, C/P, Sr.

Miguel Othon, Taylorsville, IF, Sr.

Taylor Prokopis, Brighton, IF/P, Sr.

Blake Smith, Lehi, OF, Jr.

Trevor Tait, Bingham, P, Sr.

Bridger Thorpe, Weber, C, Sr.

Cole Walters, West Jordan, IF/OF, Sr.