Deseret News archives

In order of winning percentage, these are the 16 teams that qualified for the 2A girls state basketball tournament this year. Note: Asterisks designate programs qualifying on pending play-in game.

1. North Summit (19-2)

2. Emery (18-3)

3. Rowland Hall (14-3)

4. South Summit (15-5)

5. Delta (14-5)

6. Millard (14-5)

7. Summit Academy (14-6)

8. South Sevier (14-7)

9. North Sevier (12-7)

10. Grand (12-9)*

11. Enterprise (11-9)

12. Maesar Prep (10-9)

13. Waterford (9-8)

14. Beaver (10-10)

15. Gunnison (10-11)

16. San Juan (6-12)*

17. Rockwell (6-15)

Here's a team-by-team look at all 17 teams in the state tournament, and what to expect:

North Summit (19-2)

2013-2014 Schedule

Coach: Ross Pace

How qualified: Second in Region 16 with 8-2 record

Playoff opener: vs. Enterprise, Friday, 8:15 p.m. (at Orem High School)

Best preseason victory: A 51-49 win against South Sevier on Dec. 21

Most important region victory: A 46-38 win against Gunnison on Jan. 14

Top contributors

#1 Kasidee Evans, Jr. (12.8 ppg, 3.8 rpg, 2.2 apg, 1.7 spg)

#12 Haylee McQueen, Jr. (11 ppg, 1.9 rpg, 1.3 apg, 2.0 spg)

#4 Micaela Willoughby, Sr. (6.5 ppg, 3.9 rpg)

#15 Brenna Richins, So. (5.6 ppg, 2.4 rpg)

#3 Madi Birk, Fr. (3.2 ppg)

Scoring offense: 50.6 ppg (3rd in 2A)

Scoring defense: 37.2 ppg 54th in 2A)

Last state championship: 1986 (1A)

Prep editor James Edward’s bracket: Loss to Emery in quarterfinals

Emery (18-3)

2013-2014 Schedule

Coach: Dean Stilson

How qualified: First in Region 15 with 10-0 record

Playoff opener: vs. Rockwell, Friday, 6:30 p.m. (at Orem High School)

Best preseason victory: A 54-49 win against Uintah on Dec. 3

Most important region victory: A 54-45 win at South Sevier on Feb. 6.

Top contributors

#15 Hannah Dyer, Sr. (12.5 ppg, 2.1 rpg, 1.9 spg)

#5 Ashlynn Allred, Jr. (11.3 ppg, 2.1 rpg, 1.9 apg, 2.1 spg)

#22 Bailey Rasmussen, Jr. (7.8 ppg, 6.6 rpg, 1.4 spg)

#12 Ashton Bell, Jr. (4.4 ppg, 3.1 rpg, 1.1 spg)

#2 Camery Johnson, So. (3.4 ppg, 1.1 rpg)

Scoring offense: 53.3 ppg (1st in 2A)

Scoring defense: 37.6 ppg (6th in 2A)

Last state championship: 2011 (3A)

Prep editor James Edward’s bracket: Win over Delta in championship

Rowland Hall (14-3)

2013-2014 Schedule

Coach: Bill Tatomer

How qualified: First in Region 14 with 10-0 record

Playoff opener: vs. San Juan/Grand winner, Friday, 4:45 p.m. (at Orem High School)

Best preseason victory: A 47-37 win against Tintic on Dec. 3

Most important region victory: A 37-35 win at Waterford on Feb. 6

Top contributors

#11 Sara Matsumura, So., Guard (12.8 ppg, 3.8 rpg, 2.2 apg, 1.7 spg)

#3 Marisa Eng, Sr., Guard (11 ppg, 1.9 rpg, 1.3 apg, 2.0 spg)

#23 Jessica Sterrett, Jr., Guard (6.5 ppg, 3.9 rpg)

#33 Sarah Birkett, So., Forward (5.6 ppg, 2.4 rpg)

#20 Grace Veghte, Jr., Forward (3.2 ppg)

Scoring offense: 41.7 ppg (13th in 2A)

Scoring defense: 31.2 ppg (1st in 2A)

Last state championship: None

Prep editor James Edward’s bracket: Loss to Millard in quarterfinals

South Summit (15-5)

2013-2014 Schedule

Coach: Brittani Mitchell

How qualified: First in Region 16 with 9-1 record

Playoff opener: vs. Beaver, Friday, 10:10 a.m. (at Orem High School)

Best preseason victory: A 58-57 win against Hunter on Jan. 7

Most important region victory: A 61-49 win against North Summit on Feb. 13

Top contributors

#2 Alisha Lewis, Sr., Forward (15.4 ppg, 6.3 rpg, 2.2 spg)

#23 Jamie McNeil, Sr., Center (8.1 ppg, 4.8 rpg, 1.2 spg)

#1 McKaye Woolstenhulme, Jr., Guard (5.2 ppg, 1.2 rpg, 1.3 apg)

#11 Natalie Nichols, Jr., Forward (4.8 ppg, 3.5 rpg, 1.9 spg)

#21 Rachel Rydalch, Jr., Guard (4.9 ppg, 1.1 rpg, 1.7 spg)

Scoring offense: 52.1 ppg (2nd in 2A)

Scoring defense: 38.4 ppg (8th in 2A)

Last state championship: None

Prep editor James Edward’s bracket: Loss to South Sevier in quarterfinals

Delta (14-5)

2013-2014 Schedule

Coach: Kurtis Topham

How qualified: First in Region 13 with 9-1 record

Playoff opener: vs. Summit Academy, Friday, 11:50 a.m. (at Orem High School)

Best preseason victory: A 37-34 win at Emery on Dec. 13

Most important region victory: A 48-31 win against Millard on Feb. 6

Top contributors

#33 Sidney Springer, So., Forward (8.4 ppg, 7.3 rpg, 2.0 apg, 2.1 spg)

#3 Hayley Sorensen, So., Guard (7.4 ppg, 4.0 rpg, 1.6 spg)

#24 Malori Howell, Sr., Forward (7.2 ppg, 4.2 rpg, 2.3 apg, 1.3 spg)

#14 Miranda Petersen, Jr., Forward (6.3 ppg, 2.7 rpg)

#10 Ciara Edwards, Jr., Center (5.1 ppg, 2.9 rpg, 1.4 apg)

Scoring offense: 46.2 ppg (8th in 2A)

Scoring defense: 38.6 ppg (10th in 2A)

Last state championship: 1987 (2A)

Prep editor James Edward’s bracket: Loss to Emery in championship

Millard (14-5)

2013-2014 Schedule

Coach: Darrin Rhodes

How qualified: Second in Region 13 with 8-2 record

Playoff opener: vs. Gunnison, Friday, 3:15 p.m. (at Orem High School)

Best preseason victory: A 45-37 win against South Sevier on Dec. 31

Most important region victory: A 42-41 (2OT) win at Enterprise on Feb. 4

Top contributors

#4 Cheryl Stephenson, Sr. (14.2 ppg, 2.7 rpg, 5.6 apg, 5.6 spg)

#12 Denise Crabb, Sr. (10.9 ppg, 4.1 rpg, 3.3 apg, 3.9 spg)

#10 Kenlie Lemon, Jr. (6.3 ppg, 8.3 rpg, 1.9 apg, 3.7 spg)

#11 Shantel Kesler, Jr. (5.7 ppg, 3.9 rpg, 1.4 apg, 1.6 spg)

#24 Emily Barber, So. (5.0 ppg, 5.7 rpg, 1.4 spg)

Scoring offense: 47.1 ppg (6th in 2A)

Scoring defense: 37.8 ppg (7th in 2A)

Last state championship: None

Prep editor James Edward’s bracket: Loss to Emery in semifinals

Summit Academy (14-6)

2013-2014 Schedule

Coach: Matt Mapstone

How qualified: Fourth in Region 16 with 4-6 record

Playoff opener: vs. Delta, Friday, 11:50 a.m. (at Orem High School)

Best preseason victory: A 36-11 win against Waterford on Dec. 10

Most important region victory: A 46-37 win against Manti on Feb. 4

Top contributors

#14 Alyssa Richards, Sr., Guard (11 ppg, 2.5 rpg, 2.3 spg)

#42 McKenzie Parker, Jr., Forward (10.2 ppg, 3.9 rpg, 1.6 spg)

#11 Morgan Fox, Sr., Post (7.1 ppg, 8.3 rpg, 3.2 spg)

#10 Marissa Hathaway, So. (7.1 ppg, 8.4 rpg, 1.9 spg)

#30 Olivia Mooney, So., Guard (7.1 rpg, 3.2 rpg, 2.9 spg)

Scoring offense: 46.1 ppg (9th in 2A)

Scoring defense: 39 ppg (11th in 2A)

Last state championship: None

Prep editor James Edward’s bracket: Loss to Delta in first round

South Sevier (14-7)

2013-2014 Schedule

Coach: Stuart Hepworth

How qualified: Second in Region 15 with 8-2 record

Playoff opener: vs. Waterford, Friday, 8:30 a.m. (at Orem High School)

Best preseason victory: A 40-33 win against Richfield on Dec. 11

Most important region victory: A 39-34 win at North Sevier on Jan. 30

Top contributors

#11 Brielle Chisholm, So., Guard (12.3 ppg, 2.4 rpg, 1.5 spg)

#24 Shantae Dustin, Sr., Guard (10.9 ppg, 2.5 rpg, 2.1 apg, 4.4 spg)

#12 Macie Parsons, Jr., Guard (8.4 ppg, 3.4 rpg, 1.6 spg)

#15 Kassie Mecham, Jr., Forward (5.7 ppg, 3.9 rpg, 1.1 spg)

#22 Hadley Jensen, Sr., G/F (3.4 ppg, 2.7 rpg)

Scoring offense: 47.8 ppg (5th in 2A)

Scoring defense: 38.5 ppg (9th in 2A)

Last state championship: 2008

Prep editor James Edward’s bracket: Loss to Delta in semifinals

North Sevier (12-7)

2013-2014 Schedule

Coach: Lexa Larsen

How qualified: Third in Region 15 with 6-4 record

Playoff opener: vs. Maeser Prep, Friday, 1:30 p.m. (at Orem High School)

Best preseason victory: A 45-40 win against Millard on Dec. 12

Most important region victory: A 64-27 win against Grand on Feb. 15

Top contributors

#25 Peyton Torgerson, Fr., Guard (8.9 ppg)

#24 Cassidee Shepherd, Sr., Guard (7.26 ppg)

#30 Hailey Higgs, Fr., Forward (6.9 ppg)

#20 Devyn Sorensen, Sr., Forward (6.7 ppg)

#15 Cydney Johnson, Jr., Guard (6.2 ppg)

Scoring offense: 50.2 ppg (4th in 2A)

Scoring defense: 41.5 ppg (14th in 2A)

Last state championship: 2006

Prep editor James Edward’s bracket: Loss to Delta in quarterfinals

Grand (12-9)

2013-2014 Schedule

Coach: Tony Chacon

How qualified: Tied for Fourth in Region 15 with 3-7 record

Playoff opener: vs. San Juan in Region 15 play-in game, Wednesday, 6 p.m. (at Monticello).

Best preseason victory: A 73-34 win against Green River on Nov. 26

Most important region victory: A 67-61 (OT) win against San Juan on Jan. 14

Top contributors

#2 Shailee Croasmun, Sr., Guard (14.6 ppg, 3.2 rpg, 1.0 apg, 2.6 spg)

#25 Talaunee Croasmun, So., Guard (7.5 ppg, 1.2 rpg, 1.8 spg)

#13 Alena Geiser, Sr., G/F (6.4 ppg, 2.9 rpg, 1.7 spg)

#33 Symony Call, So., Forward (5.1 ppg, 8.1 rpg)

#23 Sadie Hansen, Jr., Forward (4.9 ppg, 4.5 rpg)

Scoring offense: 47.1 ppg (7th in 2A)

Scoring defense: 43.5 ppg (17th in 2A)

Last state championship: None

Prep editor James Edward’s bracket: If advances in play-in game, loss to Rowland Hall in first round

Enterprise (11-9)

2013-2014 Schedule

Coach: Brian Phelps

How qualified: Third in Region 13 with 6-4 record

Playoff opener: vs. North Summit, Friday, 8:15 p.m. (at Orem High School)

Best preseason victory: A 53-50 (OT) win against South Sevier on Dec. 17

Most important region victory: A 42-23 win against Beaver on Jan. 21

Top contributors

#5 Dakota Robinson, Sr., Forward (10.3 ppg, 5.6 rpg, 1.3 apg, 1.3 spg)

#21 Riley Lyman, Jr., Forward (9.9 ppg, 8.3 rpg, 2.1 spg)

#12 Jaycee Reber, Sr., Guard (9.2 ppg, 1.9 rpg, 1.3 apg)

#23 Josie Mitchell, Sr., Forward (6.7 ppg, 3.5 rpg, 1.3 apg, 1.4 spg)

#1 Darbye Moyle, Jr., Forward (3.7 ppg, 3.9 rpg, 1.2 apg)

Scoring offense: 44.5 ppg (11th in 2A)

Scoring defense: 39.2 ppg (12th in 2A)

Last state championship: 2011

Prep editor James Edward’s bracket: Loss to North Summit in first round

Maesar Prep (10-9)

2013-2014 Schedule

Coach: Shaylee Nielsen

How qualified: Third in Region 14 with 7-3 record

Playoff opener: vs. North Sevier, Friday, 1:30 p.m. (at Orem High School)

Best preseason victory: A 45-35 win against Tintic on Dec. 12

Most important region victory: A 54-41 win at Rockwell on Jan. 21

Top contributors

#3 Bella Harrington, So., Forward (10 ppg)

Andi Decker, Jr. (8.1 ppg)

#33 Nike Faber, So., G/F (3.9 ppg)

#12 Ashlyn Ellis, Jr., Guard (3.5 ppg)

#2 Melanie Watabe, Jr., Guard (3.4 ppg)

Scoring offense: 39.7 ppg (15th in 2A)

Scoring defense: 35.5 ppg (3rd in 2A)

Last state championship: None

Prep editor James Edward’s bracket: Loss to North Sevier in first round

Waterford (9-8)

2013-2014 Schedule

Coach: Ryan Judd

How qualified: Third in Region 14 with 7-3 record

Playoff opener: vs. South Sevier, Friday, 8:30 a.m. (at Orem High School)

Best preseason victory: A 20-20 win over Intermountain Christian on Dec. 12

Most important region victory: A 31-30 win against Maeser Prep on Jan. 23

Top contributors

#1 Katie Haines, Sr., Guard (8.8 ppg)

#12 Mel Biscupovich, Jr., Guard (6.1 ppg)

#34 Caitlin Shreeve, So., Forward (5.5 ppg)

#24 Elle Wier, So., Forward (4.0 ppg)

#11 Chloe Wilcox, Jr., Guard (2.8 ppg)

Scoring offense: 36.9 ppg (18th in 2A)

Scoring defense: 32.1 ppg (2nd in 2A)

Last state championship: None

Prep editor James Edward’s bracket: Loss to South Sevier in first round

Beaver (10-10)

2013-2014 Schedule

Coach: Jon Marshall

How qualified: Fourth in Region 13 with 5-5 record

Playoff opener: vs. South Summit, Friday, 10:10 a.m. (at Orem High School)

Best preseason victory: A 50-41 win against Hurricane on Dec. 3

Most important region victory: A 45-34 win against Kanab on Feb. 4

Top contributors

#34 Macail Wood, Sr., Post (11.4 ppg, 8.2 rpg)

#31 Schyler Jordan, Sr., Guard (9.6 ppg, 3.3 rpg, 1.1 apg)

#14 Angela Roberts, Jr., Guard (5.2 ppg, 1.3 rpg, 1.2 apg)

#11 Jenessa Jessup, Sr., Post (4.5 ppg, 4.2 rpg)

#20 Lexi Black, Jr., Guard (2.5 ppg, 1.9 rpg, 1.6 apg, 1.4 spg)

Scoring offense: 37.4 ppg (17th in 2A)

Scoring defense: 36.0 ppg (4th in 2A)

Last state championship: 2012

Prep editor James Edward’s bracket: Loss to South Summit in first round

Gunnison (10-11)

2013-2014 Schedule

Coach: Melissa Sorensen

How qualified: Third in Region 16 with 6-4 record

Playoff opener: vs. Millard, Friday, 3:15 p.m. (at Orem High School)

Best preseason victory: A 36-33 win against Beaver on Dec. 20

Most important region victory: A 45-39 win against Summit Academy on Jan. 21

Top contributors

#23 Madee Christenson, Sr., F/C (9.9 ppg)

#4 Braylie Peterson, Sr., Guard (8.8 ppg)

#22 Josie Grajek, Jr., Guard (8.4 ppg)

#24 Kennady Jensen, So., F/C (4.8 ppg)

#33 Macady Hatch, Sr., Forward (4.4 ppg)

Scoring offense: 39.7 ppg (16th in 2A)

Scoring defense: 40.3 ppg (13th in 2A)

Last state championship: None

Prep editor James Edward’s bracket: Loss to Millard in first round

San Juan (6-12)

2013-2014 Schedule

Coach: Justin Moon

How qualified: Tied for Fourth in Region 15 with 3-7 record

Playoff opener: vs. Grand in Region 15 play-in game, Wednesday, 6 p.m. (at Monticello).

Best preseason victory: A 66-40 win against Whitehorse on Nov. 26

Most important region victory: A 49-46 win against Grand on Feb. 4

Top contributors

#42 Sara Morley, So. (10.7 ppg)

#21 Tyla Morris, So. (10.3 ppg)

#14 Emily Royer, Sr. (7.1 ppg)

#11 Heidi Hiatt, Sr. (3.7 ppg)

#2 Jade Palmer, Jr. (2.7 ppg)

Scoring offense: 45.0 ppg (10th in 2A)

Scoring defense: 52.2 ppg (23rd in 2A)

Last state championship: None

Prep editor James Edward’s bracket: If wins play-in game, loss to Rowland Hall in first round

Rockwell (6-15)

2013-2014 Schedule

Coach: Doug Hoffman

How qualified: Fourth in Region 14 with 3-7 record

Playoff opener: vs. Emery, Friday, 6:30 p.m. (at Orem High School)

Best preseason victory: A 50-23 win against West Ridge Academy on Dec. 12

Most important region victory: A 49-47 (OT) win against Layton Christian on Jan. 23

Top contributors

Anga Anquin (19.3 ppg)

Shanna Christiansen (4.8 ppg)

McKensi Griffins (4.4 ppg)

Maddie Wilson (2.6 ppg)

Abby Konold (1.6 ppg)

Scoring offense: 36.4 ppg (20th in 2A)

Scoring defense: 49.3 ppg (21st in 2A)

Last state championship: None

Prep editor James Edward’s bracket: Loss to Emery in first round