Outstanding high school students were recognized during the 33rd annual Southeast Utah Sterling Scholar competition held at USU Eastern last month.

Students from Carbon, Emery, Grand, Monticello, Monument Valley, San Juan and Whitehorse high schools competed in the program. More than 50 nominees vied for the Sterling Scholar award in 12 different categories.

Carbon High students were winners in six categories (business & marketing, English, foreign language, mathematics, music and social science). Emery High had multiple winners with three, while Grand High had two winners.

Business & Marketing: JoeCee Heil

School: Carbon High School

Parents: Will and Shera Gleave, Greg and Kristen Heil

Runner-up: Hailee Rogers, Emery High School

English: Chantz Richens

School: Carbon High School

Parents: Jeffrey and Amy Richens

Runners-up: Maren Kate Larsen, Grand County High School; Kayla Atcitty, Whitehorse High School

Family & Consumer Sciences: Lexus Latham

School: San Juan High School

Parents: Heath and Lana Latham

Runners-up: Juniper Elena Roman, Grand County High School; Mikaela Hughes, Monticello High School

Foreign Language: Ashley Katrine Martinez

School: Carbon High School

Parents: Anthony and Jennifer Martinez

Runners-up: Torrie Lopez, Grand County High School; Corbin Barnett, Emery High School

General Scholarship: Mary Rice

School: Grand County High School

Parents: Ross and Kate Rice

Runners-up: Jessica Guymon, Emery High School; Alexandria Richens, Carbon High School

Mathematics: Rachel Roberts

School: Emery High School

Parents: Wayne and Suzette Roberts

Runners-up: Joshua Nielson, Carbon High School; Cole Einerson, San Juan High School

Music: Jake Carpenter

Carbon High School

Parents: Jon and Aubrie Carpenter

Runners-up: Avery Gallegos, Monticello High School; Rebecca Silversmith, San Juan High School

Science: Tyler Pulli

School: Emery High School

Parents: Paul and Angela Pulli

Runners-up: Melanie Daniels, San Juan High School; Nikysha Harmison, Grand County High School

Skilled & Technical Sciences: KC Kofford

School: Emery High School

Parents: William and Julie Kofford

Runners-up: Adam Thayn, Carbon High School; Jonathan Pugh, San Juan High School

Social Science: Madison Alleman

Carbon High School

Parents: Tom and Kate Alleman

Runners-up: Justin Wright, Monticello High School; Donna Snow, Grand County High School

Speech & Drama: Christian Johnson

Carbon High School

Parents: Ronald and Doris Johnston

Runners-up: Colton Clement, Emery High School; Sarah Francis Quigley, Grand County High School

Visual Arts: Jessica Pyatt

School: Grand County High School

Parents: Daniel and Yolanda Pyatt

Runners-up: Jeremiah Luke, Emery High School; Kenny Carmack, Carbon High School