Spring sports Academic All-State

Baseball

Class 5A — Craig Brailsford, American Fork; Landen Measom, Bingham; Caden Lyon, Copper Hills; Dylan Cooley, Cottonwood; Cord Skeen, Fremont; Logan Reese, Hillcrest; Caleb Harrop, Layton; Sterling Larsen, Lone Peak; Mason Cook, Riverton; Cole Walters, West Jordan.

Class 4A — Andrew Naegle, Bountiful; Zachary Jones, Highland; Riley Labrum, Mountain Crest; Zach Pond, Murray; Brennan Cronquist, Orem; Wesley Bosco, Provo; Reed Jacklin, Salem Hills; Tyler Averett, Salem Hills; Trevor Perkins, Spanish Fork; Carson Hunsaker, Timpanogos; Taggart Baxter, Wasatch.

Class 3A — Ryan Jensen, Canyon View; Gavin Graff, Dixie; Daniel Nelson, Grantsville; Ky Fisher, Grantsville; Nickolas Arbon, Grantsville; Tyson Lindley, Morgan; Conor Mitchell, Payson; Dallon Neves, Payson; William Durante, Snow Canyon; Zachary Jeffers, Tooele.

Class 2A — Hudson Chapple, American Leadership; Colby Limb, Beaver; Nathan Griffiths, Beaver; Drexler Tanner, Emery; Adam Jenkinson, Grand; Cameron Taylor, Grand; Nick Norton, Layton Christian; Seth Jenkins, Manti; Austin Wilcox, Monticello; Kirk Harrison, Parowan; Chase Richmond, San Juan.

Boys soccer

Class 5A — William Affleck Jr., Alta; Andrew Rich, American Fork; Daniel Netelbeek, Cottonwood; Bryce Braves, Fremont; Adam King, Hillcrest; Eric Todd, Hillcrest; Thomas Price, Layton; Tyler Lanham, Layton; Matthew Crump, Riverton; Chase Butterfield, West Jordan.

Class 4A — Shad Mortensen, Box Elder; Nathan Steele, Highland; Kaleb Thomas, Mountain Crest; Emric Egbert, Ogden; Palani Thangaraj, Olympus; Matt Owens, Orem; Preston Miller, Roy; Kylan Erickson, Salem Hills; Spencer Strong, Salem Hills; Caden Jensen, Springville; Jacob Buhler, Springville; Parker Richards, Timpanogos.

Class 3A — Jace Einfeldt, Cedar; Christian Ekins, Desert Hills; Ephraim Tripp, Grantsville; Jared Cahoon, Hurricane; Kenneth Bonzo, Juab; Andrew Tita, Juan Diego; Braden Johnston, Pine View; Kyle Reese, Pine View; Jonathan Nielsen, Snow Canyon; Nathan Fisk, Tooele.

Class 2A — Jacob Black, Beaver; Zachary Harris, Beaver; Michael Stephenson, Delta; Hans Guymon, Emery; Jacob Francis, Grand; Wyatt Brown, Manti; Jacob Lambertsen, North Sevier; Garrett Robinson, Parowan; Miguel Garcia, Parowan; Keyanu Tate, St. Joseph.

Boys Track

Class 5A — Paul Geilman, Alta; Tyler Bell, American Fork; Jason Saunders, Bingham; Joshua Sperry, Brighton; Jacob Reschke, Cottonwood; Scott Johnson, Davis; Jared Croft, Hillcrest; Trenton Behunin, Layton; Garrett James, Layton; Joseph Gillespie, Layton; Marc Peterson, Lone Peak; Mckay Harward, Riverton; Derek Smith, Riverton; Zachary Griffin, Syracuse; Cody Kelley, Syracuse; Braedin Butler, Weber.

Class 4A — Benjamin George, Bountiful; Clayton Jorgensen, Bountiful; Joshua Calder, Bountiful; Tanner Blaylock, Box Elder; Jason Hadfield, Box Elder; Caleb Thomson, Box Elder; Tucker Lund, Maple Mountain; Anthony Carter, Maple Mountain; Nathan Child, Ogden; Nathan Stringham, Olympus; David Johnson, Orem; Matt Owens, Orem; Tyson Compton, Sky View; Nikola Todorov, Skyline; Benjamin Smith, Timpanogos; Hunter Jensen, Woods Cross; Samuel Cottam, Woods Cross.

Class 3A — Brandon Pace, Bear River; Bryan Pearson, Cedar; Jacob Gardner, Desert Hills; John McPhie, Desert Hills; Josh McPhie, Desert Hills; Ben Powell, Desert Hills; Nico Meyers, Dixie; Jared Cahoon, Hurricane; Weston Esplin, Snow Canyon; Thomas Jensen, Snow Canyon.

Class 2A — Hudson Chapple, American Leadership; Hunter Fowles, Delta; Tanner Nielson, Delta; Justin Prisbrey, Enterprise; Dallin Holt, Enterprise; Jacob Francis, Grand; Garrett Sorensen, Gunnison; Scott Collings, Maeser Prep; Garett Robinson, Parowan; Colton Peck, South Summit.

Class 1A — Waylon Jessen, Altamont; Alex Gatherum, Duchesne; Matt Muir, Duchesne; Matt Dye, Duchesne; Rowdy Miller, Panguitch; Kyler Norris, Panguitch; Keldon Norris, Panguitch; Tyce Barney, Panguitch; Clint Sorensen, Valley; Kevin Reese, Valley.

Girls Track

Class 5A — Courtney Baggett, Bingham; Kathryn Jones, Bingham; Tiani Orr, Bingham; Reilly Caten, Brighton; Anne Nielsen, Fremont; Felicia Terry, Fremont; Melodie Bird, Fremont; Rachel Butterfield, Herriman; Alexis Vielstich, Hillcrest; Tavia Dutson, Jordan; Krista Clark, Pleasant Grove; Rebecca Jacobsen, Syracuse; Matysen Evensen, Taylorsville; Vivian Nguyen, Taylorsville; Sierra Chowen, Viewmont; Alexis Gunderson, West Jordan; Jessica Peters, West Jordan; Megan Perkins, West Jordan; Shelby Kunz, West Jordan; Alexi Ruffell, Westlake.

Class 4A — Sarah Layton, Bonneville; Samantha Caruso, Bountiful; Kaitlyn Crouch, Box Elder; Allyson Dugan, Judge; Joslyn Haynie, Maple Mountain; Brookayla Nelson, Mountain Crest; Melissa Checketts, Mountain Crest; Catherine, Carabine, Ogden; Deborah Belnap, Ogden; Sarah Feeny, Ogden; Shannon Heil, Provo; Jessica Anstee, Skyline; Lauren Monson, Skyline; Braden Gardner, Spanish Fork; Samantha Child, Springville; Anna Peterson, Woods Cross; Jacklyn Sullivan, Woods Cross; Jennesa Coleman, Woods Cross

Class 3A — Candice Buttars, Bear River; Emily Clawson, Ben Lomond; Lindsey Williams, Canyon View; Annika Hansen, Carbon; Giovanna Chiara, Carbon; Rebekah Miner, Dixie; Allie Beckett, Grantsville; Hailey Stevens, Grantsville; Kristen Rust, Grantsville; Lisa Sandberg, Grantsville; Lauren Williams, Juab; Andrea Millburn, Morgan; Candace Gunn, Morgan; Madison Barney, Snow Canyon; Meghan Beatty, Snow Canyon; Ashley Hill, Uintah.

Class 2A — Kellie Macdonald, Beaver; Schyler Jordan, Beaver; Jandy Johnson, Delta; Johanna Banda, Delta; Lexi Topham, Delta; Shania Peterson, Delta; Rachel Nielson, Manti; Jocelyn Gale, Parowan; Emily Sundquist, Rowland Hall; Shantae Dustin, South Sevier.

Class 1A — Danelle Thacker, Altamont; Nikole Lemmon, Altamont; Alyshia Baker, EskDale; Rebecca Collett, Manila; Arianna Reay, Monticello; Mckayla Heaton, Panguitch; Audra Thurston, St. Joseph; Nicole Roundy, Valley; Brinlee Chappell, Wayne; Maggie Ellett, Wayne.

Softball

Class 5A — Hannah Vander Heide, Alta; Taylor Clemens, Bingham; Maddy Chin, Brighton; Rilie Nicholas, Fremont; Madison Bosshardt, Fremont; Makenna Mecham, Lone Peak; Starlee Fox, Lone Peak; Abi Johnson, Lone Peak; Jessica Nicholes, Pleasant Grove; Hannah Charlton, Weber.

Class 4A — Cortney Porter, Bonneville; Jezni Widdison, Maple Mountain; Rachel Uhl, Provo; Kirtlyn Bohling, Salem Hills; Amelia Weight, Salem Hills; Courtney DeGraw, Salem Hills; Kendra Jensen, Sky View; Kassidy Christensen, Sky View; Bailee Thurgood, Spanish Fork; Kristy Snyder, Springville.

Class 3A — Leanza Driscoll, Ben Lomond; Jaycee Slack, Canyon View; Shelbi Holt, Dixie; Cierra Stratton, Hurricane; Jacey Bailey, North Sanpete; Lauren Hazelet, Payson; Shianna Lowry, Richfield; McKenzie Reynolds, Snow Canyon; Grace Walton, Snow Canyon; Tessa Butterfield, Union.

Class 2A — Jaycee Reber, Enterprise; Madison Holmes, Enterprise; Dakota Robinson, Enterprise; Jessica Vales, Grand; Michelle King, Kanab; Natalie Peterson, Manti; Elizabeth Palmer, Manti; Kemri Stilson, Manti; Emily Royer, San Juan; Kellie Palmer, San Juan.

Boys Tennis

Class 5A — Connor Pulsipher, Alta; Mason Campbell, Bingham; Ryan Kohli, Fremont; Derek Dapp, Granger; David Sagae, Hillcrest; Jason Day, Hillcrest; Stephen Buma, Jordan; Hayden deHoyos, Pleasant Grove; Jackson Craythorne, Syracuse.

Class 4A — Trevor Lloyd, Bountiful; Kurt Olsen, Box Elder; Tyson Mortensen, Box Elder; Cameron Peterson, Clearfield; Michael Silver, Highland; Brad Rigby, Mountain Crest; Tyler Cheney, Mountain Crest; Lucas Mann, Murray; Joshua Garff, Skyline; Nate Barrington, Spanish Fork; Tanner Michelsen, Spanish Fork; Jens Nielsen, Woods Cross; Josh Stratford, Woods Cross.

Class 3A — James Schow, Bear River; Robbie Etzel, Carbon; Zachary Coonen, Cedar; Luke Heaton, Dixie; Scott Tew, Dixie; Miles Mecham, Morgan; Matthew Lindow, North Sanpete; T.J. Mayo, Park City; Austin Morris, Pine View; Josh Williams, Uintah.

Class 2A — Ethan Bliss, Delta; Kaden Ledbetter, Delta; Joseph Carlisle, Gunnison; Nathan Lyons, Gunnison; Connor Aste, Manti; Eric Lee, Manti; Logan Lund, Manti; Trevor Falls, Rowland Hall; Keyanu Tate, St. Joseph; Nicholas Yonkee, St. Joseph.

Girls Golf

Class 5A — Jessica Mathews, Alta; Madalin Rooker, Alta; Samantha Crawford, Bingham; Allison Hadley, Fremont; Ivy Lunceford, Hunter; Van Do, Hunter; Lauren Greer, Pleasant Grove; Emily Frei, Syracuse; Haylee Chugg, Weber; McKenna Adams, Weber.

Class 4A — Bailey Craynor, Box Elder; Danielle Zoglman, Clearfield; Gina Eastes, Clearfield; Lauryn Angell, Highland; Kathleen Miller, Logan; Lisa Starrett, Roy; April Henderson, Sky View; Nicole Westfall, Sky View; Mia Felin, Timpanogos; Brenna Hislop, Timpview.

Class 3A — Makenna McCann, Bear River; Madisen Jo Affleck, Canyon View; Kaydee Gilson, Carbon; Taylor Hammack, Carbon; Megan Welch, Desert Hills; Megan Adams, Dixie; Aubriana Resendes, Richfield; Bergen Nelson, Snow Canyon; Jill Boyce, Snow Canyon; Stephanie Hall, Snow Canyon.

Class 2A — Emily Woolsey, Beaver; Taylor Johnson, Delta; Sidnee Conder, Emery; Christine Olds, Summit Academy; Megan Simonson, Summit Academy.

Class 1A — Allie Wall, Dugway; Cassie Kelsch, Manila; Kennedy Netto, Milford; Amanda Cook, Rich; Erin May, Rich; Claudia De La Cruz, Wendover.

Boys Golf

Class 1A — Tanner Barton, Bryce Valley; Taryn Syrett, Bryce Valley; Matt Dye, Duchesne; Dalton Steed, Piute; McKay Jarman, Rich; David Donley, St. Joseph.