Boys State Track & Field results

Class 5A

Team scores

1. Riverton, 120; 2. Herriman, 88; 3. Bingham, 62; 4. Lehi, 60; 5. Lone Peak, 44.5; 6. American Fork, 37; 7. Daivs, 36; 8. Syracuse, 35; 9 (tie). Jordan, West Jordan, 28.

Individual results

100 — 1. Jonah Trinnaman, American Fork, 10.73; 2. Garrett Stroh, Hillcrest, 11.04; 3. Zac Morris, Lehi, 11.06; 4. Mack Richards, Alta, 11.07; 5. Kavika Fonua, Syracuse, 11.17; 6. Alek McArdle, Brighton, 11.17; 7. Michael Bluth, Riverton, 11.23; 8. Michael Martinez, West Jordan, 11.28.

200 — 1. Zac Morris, Lehi, 21.71; 2. Michael Bluth, Riverton, 21.78; 3. Clay Lambourne, Riverton, 22.18; 4. Brandon Walker, Riverton, 22.28; 5. Garrett Stroh Hillcrest, 22.35; 6. Ryan Jensen, Lone Peak, 22.38; 7. Michael Martinez, West Jordan, 22.48; 8. Dayan Lake, Northridge, 22.62.

400 — 1. Clay Lambourne, Riverton, 47.29; 2. Michael Bluth, Riverton, 47.39; 3. Brandon Walker, Riverton, 49.43; 4. Gabriel Rojo, Bingham, 49.96; 5. Alec Abercrombie, Riverton, 50.77; 6. McKay Christensen, Riverton, 50.78; 7. Mitch Baldwin, Bingham, 51.05; 8. Austin Banz, West, 52.03.

800 — 1. Andrew Brewer, Bingham, 1:52.18; 2. Sam Coleman, Riverton, 1:53.94; 3. Braydon Lavery, Alta, 1:55.05; 4. Logan MacKay, Davis, 1:55.59; 5. Will Palmer, Weber, 1:56.06; 6. Austin Brower, Westlake, 1:56.57; 7. Dylan Barker, Lehi, 1:57.16; 8. Dramer Morton, Alta, 1:57.33.

1,600 — 1. Andrew Brewer, Bingham, 4:13.44; 2. Rory Linkletter, Herriman, 4;15.17; 3. Brady Earley, Riverton, 4:16.21; 4. Austin Brower, Westlake, 4:16.76; 5. Clayson Shumway, Lone Peak, 4:17.14; 6. Dallin Leatham, Viewmont, 4:17.61; 7. Connor McMillan, American Fork, 4:18.50; 8. Kramer Morton, Alta, 4:20.51.

3,200 — 1. Connor McMillan, American Fork, 9:10.47; 2. Brady Earley, Riverton, 9:14.47; 3. Clayson Shumway, Lone Peak, 9:16.29; 4. Zac Jacklin, American Fork, 9:21.38; 5. Andrew Brewer, Bingham, 9:24.71; 6. Rory Linkletter, Herriman, 9:26.25; 7. Josh Ward, Davis, 9:31.86; 8. Bryson Walker, Bingham, 9:35.41.

110 hurdles — 1. Kyle Strauss, Herriman, 14.31; 2. Andrew Lingwall, Herriman, 14.75; 3. Terrance Taumua, Copper Hills, 14.93; 4. Zane Farrer, Westlake, 14.95; 5. Colten Yardley, Syracuse, 15.00; 6. Karson Nielson, Syracuse, 15.23; 7. Nathaniel Maxfield, West Jordan, 15.35; 8. Jaron Erickson, Davis, 15.45.

300 hurdles — 1. Kyle Strauss, Herriman, 37.99; 2. Andrew Lingwall, Herriman, 38.32; 3. Trevor Bursach, Lehi, 38.37; 4. Nathaniel Maxfield, West Jordan, 38.64; 5. Terrance Taumua, Copper Hills, 39.07; 6. Palmer Flood, Davis, 39.09; 7. Colten Yardley, Syracuse, 39.15; 8. Brady McDermott, Alta, 39.45.

4x100 — 1. Riverton, 42.31; 2. West Jordan, 42.42; 3. American Fork, 42.70; 4. Copper Hills, 43.00; 5. Lehi, 43.03; 6. Alta, 43.07; 7. Brighton, 43.12; 8. Davis, 43.22.

4x400 — 1. Riverton, 3:17.67; 2. Lehi, 3:24.55; 3. Weber, 3:25.22; 4. Alta, 3:25.87; 5. Bingham, 3:26.09; 6. Syracuse, 3:27.45; 7. Davis, 3:29.40; 8. Granger, 3:30.87.

Sprint medley — 1. Bingham, 3:31.30; 2. Riverton, 3:31.64; 3. Weber, 3:32.99; 4. West Jordan, 3:34.52; 5. Herriman, 3:35.83; 6. Lehi, 3:35.97; 7. American Fork, 3:37.11; 8. Westlake, 3:37.55.

High jump — 1. Trevor Bursach, Lehi, 6’08.25; 2. Nate Allred, Davis, 6’05; 3. Michael Spencer, Layton, 6’05; 4. Weston Ford, Riverton, 6’05; 5 (tie). Brett Matheson, Lone Peak; Chandler Obray, Layton, 6’03; 7. Bailey Brooks, Copper Hills, 6’03; 8. Mason Leishman, Syracuse, 6’03.

Long jump — 1. Trevor Bursach, Lehi, 23’01.50; 2. Cameron Smith, Bingham, 21’08.25; 3. Weston Ford, Riverton, 21’06.25; 4. Erik Ostrom, Lone Peak, 21’05.00; 5. Michael Spencer, Layton, 21’03.50; 6. Bailey Brooks, Copper Hills, 21’00.00; 7. Jake Davis, Herriman, 21’00; 8. Matthew Criddle, Lone Peak, 21’00.

Discus — 1. Rory Mulitalo, Herriman, 165’01.50; 2. Chandler Clark, Lone Peak, 162’11; 3. Christian Shaver, Jordan, 159’09.25; 4. Andrew James, Herriman, 158’01.75; 5. Jaydon Lord, Weber, 157’07.25; 6. Nicholas Merriman, Syracuse, 141’10; 7. Braiden Tovey, Syracuse, 141’05.75; 8. Riley Smith, American Fork, 135’11.00

Shot put — 1. Andre James, Herriman, 58’09.50; 2. Chandler Clark, Lone Peak, 54’09; 3. Caden Call, Syracuse, 53’05.25; 4. Rory Mulitalo, Herriman, 53’02.25; 5. Oman Gatoloai, Copper Hills, 50’08.25; 6. Ryan Beal, Weber, 49’10.75; 7. Dallas Besaw, Syracuse, 49’03.25; 8. Riley Smith, American Fork, 49’01.00.

Javelin — 1. Austin Kafentzis, Jordan, 206’09; 2. Christian Shaver, Jordan, 175’06.25; 3. Yuri Yassin, Riverton, 170’01; 4. Josh McMillan, Herriman, 169’09; 5. Ryan Shaver, Jordan, 167’04.75; 6. Mason Leishman, Syracuse, 158’08.75; 7. Curtis Bryner, Cottonwood, 158’07.25; 8. Ryan Absher, Lehi, 153’09.75.

Pole vault — 1. Andrew Tyndall, Davis, 14’09; 2. Mitch Robinson, Bingham, 14’06.00; 3. TJ Brandow, Lone Peak, 14’03; 4. Ben Schulthies, West Jordan, 13’06; 5. Matt Calvin, Davis, 13’00; 6. Jacob Watts, Viewmont, 13’00; 7. Nicholas Merriman, Syracuse, 12’06; 8. Kaden Sumsion, Riverton, 12’00.

Class 4A

Team scores

1. Woods Cross, 84; 2. Sky View 74; 3. Orem, 57; 4. Wasatch, 36.5; 5. Mountain View, 36.3; 7. Provo, 35.3; 8 (tie). Springville, Timpanogos, 34; 10. Salem Hills, 33.5.

Individual results

100 — 1. Chad Artist, Logan, 10.80; 2. Xequille Harry, Woods Cross, 10.98; 3. Deondre Hambric, Clearfield, 11.00; 4. Jake Johnson, Springville, 11.01; 5. Riley Burt, Box Elder, 11.12; 6. Chase Heiner, Provo, 11.13; 7. Junior Tovar, Orem, 11.22; 8. Travis Farley, Maple Mountain, 11.34.

200 — 1. Chad Artist, Logan, 21.66; 2. Deondre Hambric, Clearfield, 21.73; 3. Jake Johnson, Springville, 21.93; 4. Nick Ashby, Orem, 21.93; 5. Xequille Harry, Woods Cross, 22.01; 6. Chase Heiner, Provo, 22.08; 7. Riley Burt, Box Elder, 22.26; 8. Junior Tovar, Orem, 22.32.

400 — 1. Cam Dopp, Woods Cross, 47.89; 2. Nick Ashby, Orem, 48.43; 3. James Elwell, Bonneville, 48.81; 4. Chase Heiner, Provo, 48.85; 5. Brandon Kinsey, Woods Cross, 49.05; 6. Avery Hopkins, East, 49.88; 7. Coulson Boggess, Salem Hills, 50.89; 8. Braxton Knapp, Woods Cross, 50.92.

800 — 1. Sam Sorensen, Mountain View, 1:54.62; 2. Isaac Faux, Maple Mountain, 1:55.30; 3. Tyson Compton, Sky View, 1:55.37; 4. Matt Owens, Orem, 1:55.88; 5. Conner Mantz, Sky View, 1:56.80; 6. Haden Penrod, Springville, 1:56.81; 7. Mason Merrill, Mountain View, 1:57.33; 8. Payton Riggs, Mountain View, 1:57.35.

1,600 — 1. Conner Mantz, Sky View, 4:10.47; 2. Josh Collins, Wasatch, 4:14.47; 3. Sam Sorensen, Mountain View, 4:14.80; 4. Jack Evans, Skyline, 4:16.16; 5. Matt Owens, Orem, 4:18.95; 6. Taylor Dillon, Woods Cross, 4:19.45; 7. Tanner Blaylock, Box Elder, 4:20.22; 8. Alex Lyons, Sky View, 4:20.89.

3,200 — 1. Conner Mantz, Sky View, 8:57.99; 2. Jack Evans, Skyline, 9:23.22; 3. Josh Collins, Wasatch, 9:31.76; 4. Matt Owens, Orem, 9:32.26; 5. Nathan Asay, Mountain View, 9:33.43; 6. Russell Lundberg, Salem Hills, 9:36.66; 7. Mike Buckley, Ogden, 9:40.73; 8. Tanner Blaylock, Box Elder, 9:42.73.

110 hurdles — 1. Cam Dopp, Woods Cross, 14.14; 2. Chad Best, Timpanogos, 14.76; 3. Jon Durrant, Wasatch, 14.97; 4. Sam Lakey, Ogden, 15.08; 5. Tagart McNeil, Orem, 15.13; 6. Chandler Judd, Woods Cross, 15.22; 7. Sione Finau, Kearns, 15.61; 8. Joe Busby, Logan, 15.75.

300 hurdles — 1. Cam Dopp, Woods Cross, 38.73; 2. Jon Durrant, Wasatch, 39.06; 3. Chad Best, Timapnogos, 39.73; 4. Tagart McNeil, Orem, 39.83; 5. Josh Neyman, Timpview, 39.86; 6. Chandler Judd, Woods Cross, 41.12; 7. Joe Busby, Logan, 41.32; 8. Clay Shields, Orem, 41.33.

4x100 — 1. Springville, 42.87; 2. Sky View, 43.11; 3. Judge, 43.71; 4. Wasatch, 43.80; 5. Salem Hills, 43.99; 6. Timpanogos, 44.02; 7. Ogden, 44.19; 8. Maple Mountain, 44.20.

4x400 — 1. Woods Cross, 3:19.75; 2. Orem, 3:21.23; 3. Sky View, 3;24.31; 4. Mountain View, 3:25.43; 5. Bountiful, 3:26.95; 6. Provo, 3:27.04; 7. Salem Hills, 3:29.03; 8. Timpanogos, 3:29.95.

Sprint medley — 1. Woods Cross, 3:34.92; 2. Orem, 3:35.09; 3. Bountiful, 3:36.26; 4. Box Elder, 3:36.66; 5. Salem Hills, 3:40.26; 6. Springville, 3:45.14; 7. Mountain View, 3:47.54; 8. East, 3:53.28.

High jump — 1. Chad Best, Timpanogos, 6’05; 2 (tie). Payton Riggs, Mountain View; Troy Murray, Logan; Ty Jones, Provo, 6’03; 5 (tie). Mason Baxter, Salem Hills; Coleman Emmanuel, Wasatch, 6’01; 7. Ty Anderson, Salem Hills, 6’01; 8. Sione Finau, Kearns, 6’01.

Long jump — 1. Amone Finau, Kearns, 22’03; 2. Xequille Harry, Woods Cross, 21’11.75; 3. Chad Best, Timpanogos, 21’10.25; 4. Grayson Magelby, Provo, 21’07.50; 5. Dalton Cottam, Maple Mountain, 20’10.50; 6. Cardon Porter, Sky View, 20’07.25; 7. Kaden Elliss, Judge, 20’07.25; 8. Tagart McNeil, Orem, 20’06.50.

Discus — 1. Josh Andrus, Sky View, 152’05.25; 2. Jordan Porcaro, Maple Mountain, 141’07.25; 3. Nikolas Grosland, Springville, 138’09.25; 4. Tyler Glazier, Timpview, 133’04.75; 5. Nephi Davidson, Highland, 133’00; 6. Nathaniel Burnett, Murray, 131’09.50; 7. Seth Wilde, Logan, 131’06.75; 8. Kyle Andrus, Sky View, 130’06.25.

Shot put — 1. Seth White, Sky View, 56’02; 2. Jordan Porcaro, Maple Mountain, 50’04.25; 3. Michael Key, East, 47’08.50; 4. Bapa Falemaka, Judge, 47’02.50; 5. Kyle Andrus, Sky View, 47’01.75; 6. Kordell Gifford, Logan, 47’00.50; 7. Seth Wilde, Logan, 46’00.75; 8. Nikolas Grosland, Springville, 45’08.75.

Javelin — 1. Brandon Holden, Provo, 194’03.50; 2. Ty Anderson, Salem Hills, 181’06; 3. Spencer Jones, Sky View, 163’04.75; 4. Porter Gustin, Salem Hills, 161’09.75; 5. Lamar Gimmeson, Bountiful, 161’04.75; 6. Maxwell Tooley, Bountiful, 160’10.75; 7. Cameron Bates, Maple Mountain, 156’05.25; 8. James Bringard, Skyline, 154’07.

Pole vault — 1. Grant Moser, Logan, 11’06; 2. Jed Smith, Box Elder, 11’06; 3. Chris Homer, Logan, 11’00; 4. Hayden Hoglund, Logan, 10’00; 5. Jeff Evans, Corner Canyon, 9’06.

Class 3A

Team scores

1. Desert Hills, 131; 2. Richfield, 105; 3. Stansbury, 59; 4. Juab, 53; 5. Hurriane, 47; 6. Carbon, 34; 7. Cedar, 33; 8. Dixie, 28; 9. Snow Canyon, 23; 10. Morgan, 21.

Individual results

100 — 1. Derek Sorensen, Richfield, 10.76; 2. Dallon Didericksen, Stansbury, 10.81; 3. Zayne Anderson, Stansbury, 11.21; 4. Chandler Swaney, Desert Hills, 11.24; 5. Cole Nelson, Juan Diego, 11.24; 6. Braden Reber, Desert Hills, 11.44; 7. Colton Causey, Richfield, 11.44; 8. Devin Morrison, Richfield, 11.48.

200 — 1. Dallon Didericksen, Stansbury, 21.97; 2. Derek Sorensen, Richfield, 22.45; 3. Zayne Anderson, Stansbury, 22.49; 4. Chandler Swaney, Desert Hills, 22.57; 5. Nathan Sharp, Desert Hills, 23.06; 6. Braden Reber, Desert Hills, 23.09; 7. Austin Hopkins, Morgan, 23.13; 8. Zach Kennedy, Snow Canyon, 23.51.

400 — 1. Derek Sorensen, Richfield, 49.08; 2. Austin Hopkins, Morgan, 49.14; 3. Tyler Jensen, Stansbury, 50.19; 4. Spencer Eldridge, Juab, 50.36; 5. Jake Krieger, Park City, 50.76; 6. Brayden Riding, Dixie, 50.90; 7. Adam Proffitt, Snow Canyon, 51.24; 8. Truman Madsen, Hurricane, 51.54.

800 — 1. Bryan Pearson, Cedar, 1:53.83; 2. Garrett Marsing, Carbon, 1:54.00; 3. Burton Griffin, Richfield, 1:55.32; 4. Truman Madsen, Hurricane, 1:56.08; 5. Nephi Eschler, Hurricane, 1:57.64; 6. Nick Hill, Pine View, 1:57.82; 7. Kale Sharp, Desert Hills, 1:58.45; 8. Colin Arave, Grantsville, 1:59.63.

1,600 — 1. Garrett Marsing, Carbon, 4:15.24; 2. Bryan Pearson, Cedar, 4:19.83; 3. Taylor Abel, Pine View, 4:26.19; 4. Nephi Eschler, Hurricane, 4:26.79; 5. Ben Powell, Desert Hills, 4:27.10; 6. Kale Sharp, Desert Hills; 7. Colin Arave, Grantsville, 4:29.34; 8. Wes Miller, Park City, 4:30.10.

3,200 — 1. Garrett Marsing, Carbon, 9:46.10; 2. Joshua Thatcher, Desert Hills, 9:49.57; 3. Ben Powell, Desert Hills, 9:50.12; 4. John McPhie, Desert Hills, 9:50.35; 5. Byron Warby, Pine View, 9:50.70; 6. Joshua Mcphie, Desert Hills, 9:53.11; 7. Wes Miller, Park City, 9:56.07; 8. Taylor Abel, Pine View, 10:01.90.

110 hurdles — 1. Lance Allen, Richfield, 14.51; 2. Caleb Whitney, Desert Hills, 15.01; 3. Ky Voorhees, Hurricane, 15.14; 4. Tyson Long, Hurricane, 15.18; 5. JT Bagley, Richfield, 15.39; 6. Brett Smart, Bear River, 15.65; 7. Thom Jensen, Snow Canyon, 15.71; 8. Spencer Eldridge, Juab, 15.97.

300 hurdles — 1. Lance Allen, Richfield, 40.22; 2. Thom Jensen, Snow Canyon, 40.28; 3. Caleb Whitney, Desert Hills, 40.67; 4. Ky Voorhees, Hurricane, 40.77; 5. Cole Diamond, Payson, 41.31; 6. Spencer Eldridge, Juab, 41.69; 7. Weston Esplin, Snow Canyon, 41.84; 8. Tyson Long, Hurricane, 42.32.

4x100 — 1. Stansbury, 42.58; 2. Desert Hills, 43.25; 3. Dixie, 43.57; 4. Richfield, 43.90; 5. Park City, 44.32; 6. Pine View, 44.37; 7. Canyon View, 44.60; 8. Snow Canyon, 44.69.

4x400 — 1. Desert Hills, 3:25.41; 2. Dixie, 3:25.52; 3. Park City, 3:26.97; 4. Morgan, 3:27.42; 5. Hurricane, 3:27.49; 6. Juab, 3:27.67; 7. Canyon View, 3:27.70; 8. Richfield, 3:27.83.

Sprint medley — 1. Cedar, 3:31.23; 2. Dixie, 3:32.50; 3. Carbon, 3:33.69; 4. Stansbury, 3:34.10; 5. Richfield, 3:34.15; 6. Desert Hills, 3:36.17; 7. Hurricane, 3:38.10; 8. Snow Canyon, 3:38.99.

High jump — 1. Chandler Swaney, Desert Hills, 6’08; 2. Chance Carlston, Juab, 6’06; 3. Karsten Boettcher, Snow Canyon, 6’04; 4. Brenan Thomas, Richfield, 6’04; 5. Tregan Deveraux, Uintah, 6’02; 6. Caleb Whitney, Desert Hills, 6’02; 7. Jeff Rowley, Juab, 6’00; 8. Landon Stice, Stansbury, 6’00.

Long jump — 1. Chandler Swaney, Desert Hills, 22’08.75; 2. Devin Morrison, Richfield, 22’01.75; 3. Chance Carlton, Juab, 21’02.75; 4. Haden Bunderson, Uintah, 21’02.75; 5. Conner Collings, Grantsville, 21’00.75; 6. Landon Stice, Stansbury, 20’09.25; 7. Riley Cunningham, Richfield, 20’08.00; 8. Ben Lykes, Park City, 20’06.50.

Discus — Blake Kvarfordt, Desert Hills, 159’09.25; 2. Colton Causey, Richfield, 143’00.50; 3. Cade Coon, Grantsville, 138’04.75; 4. Joshua Clark, Juab, 137’08.75; 5. Kole Dotson, Cedar, 135’04.50; 6. Kazden Jolley, Hurricane, 133’10.25; 7. Lavala Tumanuvau, Desert Hills; 8. Jordan Ence, Hurricane, 132’05.75.

Shot put — 1. Blake Kvarfordt, Desert Hills, 53’09.25; 2. Colton Causey, Richfield, 52’02; 3. Kyle Stapley, Morgan, 48’11.50; 4. Cade Coon, Grantsville, 47’07.75; 5. Jordan Ence, Hurricane, 46’10.25; 6. Joe Takau, Dixie, 45’04.50; 7. Joe Nettleton, Payson, 45’01.25; 8. Mario Anderson, Ben Lomond, 43’11.50.

Javelin — 1. Jeff Rowley, Juab, 194’07.50; 2. Joshua Clark, Juab, 186’01; 3. Sean York, Tooele, 177’04.25; 4. Brody Ellis, Richfield, 170’08.75; 5. Gage Manzione, Stansbury, 168’01.25; 6. Jaxon Allred, Juab, 163’10.25; 7. Caden Henderson, Uintah, 158’11.75; 8. Nick Warmsley, Desert Hills, 158’06.25.

Class 2A

Team scores

1. Grand, 104; 2. Delta, 72; 3. Manti, 65; 4. San Juan, 58.5; 5. Kanab, 57.5; 6. North Summit, 56; 7. Millard, 48; 8. Parowan, 37; 9. Wasatch Academy, 27; 10. Rowland Hall, 25.

Individual results

100 — 1. Luke Crosby, Kanab, 11.15; 2. Max Morley, San Juan, 11.35; 3. Anthony Rivera, Millard, 11.44; 4. Braden King, Manti, 11.46; 5. Josh Birk, North Summit, 11.47; 6. Ryan Cox, Emery, 11.50; 7. Logan Smith, Delta, 11.50; 8. Keyton Gines, South Summit, 11.54.

200 — 1. Luke Crosby, Kanab, 22.51; 2. Anthony Rivera, Millard, 22.87; 3. Ryan Cox, Emery, 22.95; 4. Max Morley, San Juan, 22.97; 5. Josh Birk, North Summit, 23.05; 6. Cason DeForest, North Summit, 23.32; 7. Justin Prisbrey, Enterprise, 23.50; 8. Brandon Robinson, Parowan, 23.59.

400 — 1. Anthony Rivera, Millard, 48.93; 2. Max Morley, San Juan, 49.47; 3. Tanner Nielson, Delta, 50.84; 4. Wade Kemmsies, Grand, 50.88; 5. Josh Birk, North Summit, 51.28; 6. Austin Coleman, Kanab, 52.25; 7. Karson Brunson, Delta, 52.49; 8. Tristen Woolstenhulme, North Summit, 52.73.

800 — 1. Eli Oftedal, Rowland Hall, 1:55.36; 2. Tanner Nielson, Delta, 157.30; 3. Jack McCulloch, Wasatch Academy, 2:00.44; 4. Jacob Francis, Grand, 2:01.74; 5. Christian Sherrow, San Juan, 2:02.32; 6. Hudson Zwhalen, North Summit, 2:02.97; 7. Jackson Knowles, Grand, 2:03.27; 8. Mason Tranter, Grand, 2:03.61.

1,600 — 1. Jacob Francis, Grand, 4:25.41; 2. Jack McCulloch, Wasatch Academy, 4:29.72; 3. Eli Oftedal, Rowland Hall, 4:33.37; 4. Hudson Zwhalen, North Summit, 4:37.27; 5. Jonathan Rothschild, North Summit, 4:40.10; 6. Ryan Westermann, Rowland Hall, 4:42.58; 7. Tanner Robinson, Parowan, 4:43.69; 8. Thomas Wilken, Delta, 4:43.86.

3,200 — 1. Jacob Francis, Grand, 9:53.65; 2. Jack McCulloch, Wasatch Academy, 9:53.97; 3. Hudson Zwhalen, North Summit, 9:57.81; 4. Jonathan Rothschild, North Summit, 10:06.95; 5. Ryan Westermann, Rowland Hall, 10:17.11; 6. Dane Myers, Millard, 10:18.34; 7. Conner Cox, Millard, 10:23.68; 8. Nathan Hatton, Parowan, 10:33.91.

110 hurdles — 1. Trevor Alder, Manti, 15.44; 2. Jaron Fowles, Delta, 15.56; 3. Wade Kemmsies, Grand, 15.65; 4. Garett Robinson, Parowan, 15.81; 5. Andy Bathemess, Grand, 15.82; 6. Jordan Bryant, Grand, 16.25; 7. Taylor Macdonald, Beaver, 16.43; 8. Javen Ivins, San Juan, 16.53.

300 hurdles — 1. Andy Bathemess, Grand, 39.84; 2. Jordan Bryant, Grand, 40.66; 3. Garett Robinson, Parowan, 40.73; 4. Trevor Alder, Manti, 40.97; 5. Jax Gardner, Emery, 41.89; 6. Wade Kemmsies, Grand, 42.14; 7. Jaron Fowles, Delta, 42.25; 8. Javen Ivins, San Juan, 43.23.

4x100 — 1. Kanab, 43.64; 2. San Juan, 43.65; 3. North Summit, 44.26; 4. Gunnison, 44.47; 5. South Summit, 44.54; 6. Emery, 44.63; 7. Delta, 45.24; 8. Enterprise, 45.52.

4x400 — 1. Grand, 3:28.95; 2. Delta, 3;31.46; 3. North Summit, 3:33.65; 4. San Juan, 3:36.14; 5. Gunnison, 3:39.85; 6. Enterprise, 3:40.87; 7. Rowland Hall, 3:41.38; 8. Millard, 3:42.69.

Sprint medley — 1. South Sevier, 3:54.60; 2. Emery, 3:57.51; 3. Layton Christian, 4:02.36; 4. Manti, 4:04.16; 5. ALA, 4:05.64; 6. Maeser Prep, 4:17.25.

High jump — 1. Logan Smith, Delta, 6’05; 2. Braden King, Manti, 6’01; 3. Taylor Macdonald, Beaver, 6’01; 4. Justan Potter, Emery, 6’01; 5 (tie). Haeden Hockersmith, Maeser Prep; Joey Carisle, Gunnison, 5’11; 7. Ben Nord Paskin, Wasatch Academy, 5’11; 8. Brittain Bowring, San Juan, 5’09.

Long jump — 1. Logan Smith, Delta, 20’05.00; 2. Ilare Laine, Layton Christian, 20’04.50; 3. Brittain Bowring, San Juan, 19’10.50; 4. Dagen Thomas, Gunnison, 19’09; 5. Braden King, Manti, 19’08.50; 6. Austin Wardle, Millard, 19’08.25; 7. Javen Ivins, San Juan, 19’01.50; 8. Fotah Embaku, Layton Christian, 19’00.75.

Discus — 1. Daven Russell, Kanab, 159’00.75; 2. Cannon Brunsvik, Parowan, 146’00; 3. Dane Nordmark, Manti, 135’05.25; 4. Brayden Giddings, San Juan, 127’02; 5. Conner Ottley, Millard, 122’03.75; 6. Edgar Gomez, Grand, 122’01.25; 7. Anthony Gostick, South Summit, 121’06.25; 8. David Bentley, Grand, 121’00.

Shot put — 1. Daven Russell, Kanab, 56’08.25; 2. Cannon Brunsvik, Parowan, 47’07.25; 3. Dane Nordmark, Manti, 47’03.25; 4. Conner Ottley, Millard, 46’02.25; 5. David Bentley, Grand, 43’04.75; 6. Edgar Gomez, Grand, 43’03.25; 7. Mike Monson, San Juan, 43’03.00; 8. Anthony Gostick, South Summit, 41’10.75.

Javelin — 1. Dylan Brown, Manti, 178’08; 2. Richie Cordero, Grand, 157’11.25; 3. Taylor Harris, Parowan, 156’01.25; 4. Michael Alder, Manti, 155’10; 5. Jackson Thomas, Delta, 150’02.25; 6. Jens Grover, San Juan, 148’06.75; 7. Zach Koopmans, Enterprise, 147’09.25; 8. Hunter Fowles, Delta, 144’04.25.

Pole vault — 1. Walker Halterman, Parowan, 11’00; 2. Thomas Beenfield, North Summit, 10’00; 3. KJ Bistline, Kanab, 9’00; 4. Dane Stewart, Kanab, 9’00; 5. Braden Richins, North Summit, 8’00; 6. Max Skagerberg, North Summit, 8’00.

Class 1A

Team scores

1. Panguitch, 120; 2. Duchense, 78; 3. Rich, 67; 4. Milford, 58; 6. Monticello, 54; 7. Tabiona, 35; 8. Valley, 31; 9 (tie). Piute, Green River, 24.

Individual results

100 — 1. Dylan Despain, Duchesne, 11.48; 2. Matt Muir, Duchesne, 11.55; 3. Tim Hoyt, Valley, 11.71; 4. Layne Coil, Duchesne, 11.75; 5. Joe Serafin, Green River, 11.79; 6. Trent Roberts, Duchesne, 11.81; 7. Kai Griffin, Escalante, 11.86; 8. William Carrington, St. Joseph, 11.96.

200 — 1. Dylan Despain, Duchesne, 23.27; 2. Kai Griffin, Escalante, 23.62; 3. Josiah Sarles, Panguitch, 23.73; 4. Layne Coil, Duchesne, 23.76; 5. Matt Muir, Duchesne, 23.83; 6. William Carrington, St. Joseph, 23.99; 7. Tim Hoyt, Valley, 24.08; 8. Tanner Nay, Piute, 24.08.

400 — 1. Vance Weston, Rich, 50.66; 2. William Carrington, St. Joseph, 51.26; 3. Josiah Sarles, Panguitch, 51.34; 4. Dylan Lindsay, Altamont, 51.82; 5. Nathan Barnes, Milford, 52.32; 6. Ammon Heaton, Valley, 52.48; 7. Clint Sorensen, Valley, 52.58.

800 — 1. Vance Weston, Rich, 1:58.06; 2. Keldon Norris, Panguitch, 2:04.75; 3. Ethan Young, Milford, 2:05.33; 4. Skyler Argyle, Rich, 2:05.37; 5. Adam Platt, Bryce Valley, 2:06.76; 6. Chris O’Brien, St. Joseph, 2:07.24; 7. Hector Torres, EskDale, 2:08.28; 8. Taryn Syrett, Bryce Valley, 2:09.76.

1,600 — 1. Vance Weston, Rich, 4:32.16; 2. Ethan Young, Milford, 4:35.28; 3. Keldon Norris, Panguitch, 4:42.58; 4. Kyler Norris, Panguitch, 4:43.17; 5. Carl Killman, Milford, 4:45.86; 6. Tyler Bird, Monticello, 4:47.41; 7. Skyler Argyle, Rich, 4:48.99; 8. Adam Platt, Bryce Valley, 4:52.61.

3,200 — 1. Ethan Young, Milford, 10:10.08; 2. Kyler Norris, Panguitch, 10:23.69; 3. Carl Killman, Milford, 10:27.78; 4. Eaton Nielson, Monticello, 10:33.76; 5. Tyler Bird, Monticello, 10:35.75; 6. Cody Layton, Altamont, 10:38.38; 7. Ki-Jana Martinez, Monument Valley, 10:45.15; 8. Connor Anderson, Panguitch, 10:55.26.

110 hurdles — 1. Waylon Jessen, Altamont, 15.97; 2. Keldon Norris, Panguitch, 17.16; 3. Brennan Wagner, Tabiona, 17.16; 4. Trent Roberts, Duchesne, 17.96; 5. Kyler Norris, Panguitch, 18.15; 6. Chance Campbell, Panguitch, 18.33; 7. Trenton Stowe, Panguitch, 18.45; 8. Hunter Sherman, Pinnacle, 18.52.

300 hurdles — 1. Dylan Lindsay, Altamont, 40.66; 2. Vance Weston, Rich, 41.21; 3. Waylon Jessen, Altamont, 41.76; 4. Keldon Norris, Panguitch, 42.45; 5. Adam Platt, Bryce Valley, 44.05; 6. Hector Torres, EskDale, 44.66; 7. Brian Tanner, Monticello, 45.05; 8. Kyler Norris, Panguitch, 45.06.

4x100 — 1. Duchesne, 44.05; 2. Monticello, 45.73; 3. Milford, 46.01; 4. Green River, 46.88; 5. Panguitch, 46.96; 6. Piute, 47.18; 7. Rich, 47.20; 8. Altamont, 48.14.

4x400 — 1. Valley, 3:37.90; 2. Panguitch, 3:42.72; 3. Duchesne, 3:44.90; 4. Monticello, 3:46.96; 5. Milford, 3;51.73; 6. Rich, 3:52.68; 7. Wendover, 3:54.16; 8. Whitehorse, 3:59.76.

Sprint medley — 1. Milford, 3:43.78; 2. Valley, 3:47.75; 3. Bryce Valley, 3:52.42; 4. Rich, 3:56.88; 5. Panguitch, 3:58.12; 6. Whitehorse, 4:07.59; 7. Wendover, 4:21.74.

High jump — 1. Zack Allen, Piute, 6’00; 2. Bailey Hogan, Tabiona, 6’00; 3. Brian Tanner, Monticello, 6’00; 4. Tyce Barney, 6’00; 5. Dylan Lindsay, Altamont, 5’10; 6. Joseph Engel, Monticello, 5’10; 7. Hunter Hatch, 5’08; 8. Braxton Spencer, Duchesne, 5’08.

Long jump — 1. Dylan Despain, Duchesne, 20’01; 2. Chance Campbell, Panguitch, 19’10.50; 3. Brennan Wagner, Tabiona, 19’06.25; 4. Hunter Bowring, Monticello, 19’04.75; 5. Jesse Ramos, Piute, 19’04.00; 6. Bailey Hogan, Tabiona, 19’03.50; 7. Beau Bateman, Tabiona, 19’03.00; 8. Hunter Sanchez, Escalante, 19’02.00.

Discus — 1. Tyce Barney, Panguitch, 129’07; 2. Marc Simmons, Wayne, 127’11.50; 3. Uriel Zubia, Panguitch, 124’08; 4. Daniel Raymond, Manila, 113’05.50; 5. Tyler VanTassell, Tabiona, 112’02.50; 6. Daivik Mitchell, Whitehorse, 111’02.75; 7. Joseph Leifson, Rich, 111’01; 8. Layne Murdoch, Tintic, 105’11.75.

Shot put — 1. Wyatt Muirbrook, Rich, 43’06.75; 2. Corbin Mecham, Green River, 41’10.25; 3. Derek Wilde, Piute, 41’04.75; 4. Joshua Rose, Bryce Valley, 40’07.75; 5. Daniel Raymond, Manila, Manila, 40’07.00; 6. Jay Moosman, Wayne, 40’04.75; 7. Daivik Mitchell, Whitehorse, 39’11.25; 8. Austin Wilcox, Monticello, 39’08.00.

Javelin — 1. Green River, Tyrell Shumway, 163’06.25; 2. Tyce Barney, Panguitch, 155’07; 3. Bailey Hogan, Tabiona, 153’02.50; 4. Justin Redd, Monticello, 152’10.75; 5. Landon Chappell, Wayne, 152’08.25; 6. Dylan Lindsay, Altamont, 151’07; 7. Dason Houston, Panguitch, 146’04.75; 8. Taryn Syrett, Bryce valley, 141’06.50.